KONSTRUKCJA ETIM

ETIM nie jest systemem hierarchicznym, a więc nie wychodzi się od bardzo ogólnych grup, schodząc kolejno do coraz bardziej szczegółowych.

Ten system posługuje się równorzędnymi grupami towarów. W każdej grupie ustalone są cechy w pełni ją opisujące, a cechy te mają przypisane odpowiednie wartości. Wartości te mogą być liczbowe (N – długość, moc, napięcie, …), opisowe w formie listy (A – kolor, materiał, trzonek, …) i logiczne (L – tak/nie). Praca przy tworzeniu systemu polegała na ustaleniu grup obejmujących całość oferowanych produktów oraz przypisanie każdej grupie odpowiednich cech.

Układ opisu produktu jest 3-etapowa:

  • Klasa (class)
  • Cecha (feature)
  • Wartość (value

Klasa ma swój jedyny, niepowtarzalny numer, co pozwala na stworzenie odpowiednich zestawów danych do zautomatyzowanego przesyłu. EDI nabiera wtedy jeszcze większego sensu. Od lat próbujemy dodać do przekazywanych drogą elektroniczną dokumentów katalogi wyrobów i nie osiągnęliśmy sukcesu, przy użyciu ETIM’u jest to znacznie prostsze i pewne.

Aby nie być gołosłownym, posłużmy się przykładem wyrobu prostego. Tak prostego, że został on skazany na wymarcie – zwykłej żarówki. Żarówki zostały podzielone na 10 grup, w zależności od kształtu bańki lub zastosowania, my użyjemy opisu tej najprostszej, czyli grupy EC000078. Grupa ta zawiera 19 cech, a więc dużo jak na tak prosty wyrób, i można przypuszczać, że żarówka jest opisana w sposób nie pozostawiający wątpliwości.

Opis cechy Jednostka Typ cechy Wartość
Moc W N
Napięcie V N
Strumień świetlny lm N
Trzonek A B22d
E14
E27
E40
inne
Kształt A
Model A
Barwa A
Średnia mm N
Dł. całkowita mm N
Odporność na wstrząsy L tak/nie
Do piekarników L tak/nie
Do lodówek L tak/nie
Zastosowanie specjalne A
Żarnik węglowy L tak/nie
Krypton L tak/nie
Podwójna skrętka L tak/nie
Splitter protection L tak/nie
Klasa energetyczna A A
B
C
D
E
F
G
Średnia trwałość h N

Jak widać, w tabeli użyte są wszystkie trzy typy cech – dla przypomnienia N (liczbowa), A (opisowa) i L (logiczna). Cecha liczbowa wymaga wstawienia odpowiedniej wartości napięcia czy strumienia świetlnego, cecha opisowa ustalonego słowa na jej określenie, a więc koloru czy kształtu. Cecha logiczna jest najprostsza, jako że trzeba tylko określić czy wyrób ma daną cechę czy nie.